Hogyan lehet sikeres egy lány az IT szektorban?

forrás: Prím Online, 2015. június 7. 12:26

A nők szeretnének és tudnának is az IT szakmában érvényesülni, ám ehhez támogatásra, az ambíciók erősítésére, valamint a magánélet és a munka összhangjának megteremtésére volna szükségük. Ez volt az egyik fő mondanivalója a Microsoft Magyarország és a Global Shapers Budapest Hub kezdeményezésére a Brain Bar Budapest rendezvénysorozaton, csütörtökön (2015. június 6.),  az Ötkert étteremben megrendezett kerekasztal-beszélgetésének, amely a nők és az informatikai szakma viszonyának témáját járta körül.

A nők valóban jóval alacsonyabb arányban választják a mérnöki, informatikus pályát, mint a férfiak. A Cisco Hálózati Akadémia megbízásából 2013-ban elvégzett felmérés szerint, bár javuló tendencia figyelhető meg, a végzős programozóknak még mindig csak alig több mint 10 százaléka nő Magyarországon, és az informatikában körülbelül hatvan férfira jut egy nő. A Brain Bar Budapest rendezvényén résztvevő körülbelül száz fiatal, női szervezetek, az IT szakma és az oktatási oldal képviselői arra keresték a választ, hogy vajon mire volna szükségük a nőknek ahhoz, hogy az informatika világában érvényesülni tudjanak.


Jessica Camus, a Világgazdasági Fórum nemek közötti egyenlőség témáért felelős elnökhelyettese a témában gyakran felmerülő kérdéseket, részben sztereotípiákat vetett fel vitaindítójában: a nőket nem érdekli az IT, nem is képesek helytállni a férfiak között, több empátiát, kreativitást hozhatnának a szakmába, talán kvótákkal is segíteni kellene az érvényesülésüket. A panelbeszélgetés során elhangzott vélemények rácáfoltak arra a közvélekedésre, miszerint a nőknek sem az érdeklődésük, sem a képességeik nincsenek meg a pályához. Másfelől a szakmára jellemző stressz, teljesítménykényszer, a rövid határidők, a magánélet és a munka egyensúlyának hiánya, és a nőkkel szembeni előítéletek valóban eltántoríthatják a pálya iránt érdeklődőket. A beszélgetésben többek között példákat hallhattunk Horváth Krisztinától, a Cisco ügyvezetőjétől, Halácsi Pétertől, a Prezi társalapítójától, valamint sikertörténeteket Babarczi Katicától, a Tep társalapítójától, Pogácsás Emesétől, aki VP engineering a Secret Sauce Partners-nél és Turcsányi-Szabó Mártától, az Eötvös Loránd Tudományegyetem tanszékvezetőjétől. A panelbeszélgetés után interaktív, kötetlen beszélgetésre nyílt lehetőség, hogy a résztvevők feldolgozzák és továbbgondolhassák az elhangzottakat.

 


A beszélgetés egyik kezdeményezője, a Microsoft Magyarország fontos küldetésének tekinti, hogy lebontsa azt a nézetet, amely szerint a nőknek nincs keresnivalója az informatika világában. Éppen ezért kap fontos szerepet a Microsoft DigiGirz nevű kezdeményezése, amelynek éppen az a célja, hogy a lányokkal minél fiatalabb korban megszerettesse az informatikát és karrierutat mutasson számukra. A Microsoft Magyarország vezetőségének fele nő – nem azért, mert kvótát alkalmaznak, hanem azért, mert a cég tárt karokkal várja a tehetséges, nagy szaktudással rendelkező női munkavállalókat.


„A Microsoft Magyarországnál hiszünk abban, hogy mindenkinek egyenlő esélyei vannak. A társadalom egésze, és egyetlen szervezet sem lehet sikeres nők nélkül.” – hangsúlyozta Sagyibó Viktor, a Microsoft kormányzati üzletágának igazgatója.


A Brain Bar Budapest egy nemzetközi kezdeményezés, amely azt vizsgálja, milyen hatással van a dinamikusan fejlődő technológia a mindennapjainkra. A Brain Bar Budapest keretében neves szakértők, döntéshozók, vállalatvezetők részvételével zajló kerekasztal beszélgetések témái között szerepel a robotika szerepe a gyártásban, a felhő-alapú technológia, a mesterséges intelligencia, a vállalkozások üzleti esélyei a technológia-orientált világban, a város és vidék, az individualitás és vallásosság viszonya.
 

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Újgenerációs, sajátmárkás készülékek a Telekomnál

A Telekom május 23-án piacra dobja az újgenerációs, saját márkás készülékeit, a T Phone 2 5G-t és T Phone 2 Pro 5G-t. A telefonok nagyobb teljesítményű processzorral, fejlett kamerarendszerrel és kiváló minőségű kijelzővel érkeznek, hogy optimalizált játék- és streaming-élményt nyújtsanak felhasználóiknak.

2024. május 14. 20:58

Érkezik: mesterséges intelligencia és virtuális valóság az oktatásban

Tanítás és tanulás az MI vagy XR technológiák segítségével, mentális egyensúly a mesterséges intelligencia korában. Idén is meghirdeti pedagógusoknak szóló pályázatát a Yettel digitális oktatási programja, a ProSuli. A pályázat célja, hogy a tanárok a szakterületükhöz szorosan kapcsolódó digitális tananyagokat hozzanak létre, különös tekintettel a matematika, a természettudományok és az idegen nyelvek területére. Az elkészült tananyagok valamennyi hazai pedagógus számára hozzáférhetők lesznek. A 25 legjobb pályázó egész nyárra elegendő mobilinternetben részesül, 10 nyertes pedig 120 ezer forint értékű ajándékutalvánnyal gazdagodhat.

2024. május 14. 19:26

NIS2 visszaszámlálás: Másfél hónapjuk van a vállalatoknak a NIS2 nyilvántartásba vételre

A NIS2 direktíva számos követelményt fogalmaz meg az EU-tagállamok kiber- és információbiztonságára vonatkozóan. Magyarországon a „2023. évi XXIII. törvény a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről”, azaz a „Kibertan-törvény” implementálja a direktíva rendelkezéseit, melynek értelmében az érintett vállalatoknak 2024. június 30-ig regisztrálniuk kell magukat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által kijelölt online felületen.

2024. május 14. 17:55

Megjelent a NEXT 3D konferencia programja

Megjelent a NEXT 3D additív gyártás és digitalizálás konferencia programja. Nem kevesebb, mint 15 hazai mérnök és vezető szakember fogja megosztani 3D technológiai sikereit és tapasztalatait a résztvevőkkel. A konferenciaprogram alapján a NEXT 3D látogatói felbecsülhetetlen értékű tudással bővíthetik 3D nyomtatási és 3D szkennelési ismereteiket.

2024. május 14. 16:29

Ezek az idei kulcstémák a webes és marketing stratégiák terén

Mások mellett Balogh Levente, a Szentkirályi ásványvíz alapítója, Wolf Gábor kisvállalati marketing szakértő, Sárospataki Albert, a Billingo vezérigazgatója és Huszár Viktor, a Teqball társalapítója is előadást tart az idei Maximum Web és Marketing Konferencián, ahol a résztvevő vállalkozók elsősorban a sikeres cégvezetés és online működés megvalósításához gyűjthetnek hasznos tudást a leghitelesebb példaképektől.

2024. május 14. 14:52

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36