A vállalati IT szervezetek nincsenek felkészülve a digitális átalakulásra

forrás: Prím Online, 2018. október 5. 13:45

A vállalati IT szervezetek túlnyomó többsége jelenleg nem képes arra, hogy a digitalizáció motorjává váljon. Ezt mutatta ki az IFUA Horváth & Partners nemzetközi vezetési tanácsadó cég német nyelvterületen végzett felmérése.

A Németországban, Ausztriában és Svájcban megkérdezett 190 vállalati döntéshozó 96 százaléka arra számít, hogy az IT szervezet jelentősége nagyon megnő az elkövetkező három évben. Pillanatnyilag azonban a válaszolók 77 százaléka szerint náluk az IT pusztán technikai feladatokat lát el.

 

A döntéshozók azt várják az IT-szervezettől, hogy 2-3 éven belül a többi szakterület üzleti partnerévé váljon. „Ehhez a vállalati IT szakembereknek át kellene látniuk az üzleti folyamatokat, össze kellene hangolniuk a vállalat minden informatikai tevékenységét” – ismerteti a követelményeket Tanács Zoltán, az IFUA Horváth & Partners partnere, az informatikai tanácsadási terület magyarországi vezetője. 

 

Mint mondja, az IT-szervezetnek proaktív módon kellene segíteni a társosztályokat az üzleti folyamataikkal kapcsolatban, felkutatva azt, hogy milyen innovatív technológiákkal lehetne azokat támogatni. Ez a meglévő kompetenciákkal többnyire nem lehetséges, az IT területeknek erősíteniük kell az új, digitális kompetenciáikat. A technológia gyors fejlődése és a szakemberhiány miatt ugyan nem lehet mindent belül felépíteni, de ha az IT erős szállítómenedzsment képességgel rendelkezik, akkor a szükséges külső szakértőket mindig hatékonyan az üzlet szolgálatába tudja állítani. 

 

A digitális átalakítás megkívánná, hogy az IT ügyfélbarát szolgáltató szervezetté váljon, de a felmérés kimutatta, hogy jelenleg ez csak minden tizedik cégnél van így. Ugyanilyen arányban mondták a vállalatvezetők, hogy náluk az IT képes rugalmasan reagálni a különböző szakterületek igényeire.

 

Mindössze a vállalatok 6 százalékánál fordul elő, hogy az IT proaktív módon dolgoz ki innovációkat a többi szakterületnek. Így nem meglepő, hogy német nyelvterületen a vállalatok 61 százalékánál a különböző szakterületek is fejlesztenek informatikai megoldásokat a maguk számára.

 

„Magyarországi ügyfeleinknél is egyre gyakrabban azt tapasztaljuk, hogy az üzlet képtelen bevárni az IT-t és igyekszik maga választ találni a fejlesztési igényeire” – ismerteti az itthoni helyzetet Tanács Zoltán. Így épülnek fel az „árnyék IT” megoldások, így nő egyre a felhő használata, sokszor a vállalati IT tudta nélkül. 

 

Az ügyviteli és üzemviteli informatika (IT – OT vagy Process IT) kapcsolata, együttműködése vagy éppen szétválasztása a mostani IT vezetők számára az egyik legnagyobb kihívást jelentő kérdés. „A CIO-k előtt két út áll. Az egyik az, hogy „előremenekülnek”, és egyfajta Chief Digital Officerként (CDO) vagy a CDO technológiai szakértőjeként a teljes vállalati digitalizáció hajtóerejévé válnak, és egészséges feladatmegosztást alakítanak ki az ügyviteli és az üzemviteli IT között. A másik az, hogy egyre inkább jelentőségüket vesztik, mert még jobban elszakadnak a digitális natívok által vezérelt üzlettől és hagyományos üzemeltetési feladataik nagy részét profi külső szolgáltatók veszik át” – figyelmeztet az IFUA Horváth & Partners szakembere.

Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Buszos útdíjfizetés – az első időszak tanulságai

A legtöbb busz a legkevésbé szennyező kategóriába tartozik, a külföldi járművek az autópályákat használják, míg a hazai személyszállítók harmada inkább az olcsóbb útvonalakat választja és a legtöbb vállalkozás felismerte, hogy a használatarányos útdíjfizetés kényszerét minőségbiztosítási fejlesztésekre is lehet használni – ezek a legérdekesebb megállapítások az útdíjfizetés bevezetése óta eltelt időszakból.

2024. május 17. 17:30

A pénzügyi bűnözés jövője: miért kulcsfontosságú az információ-vezérelt kockázatkezelés?

Az utóbbi időben a pénzügyi bűnözés elleni küzdelem jövőbeli keretrendszerének alapjaként, az információ-vezérelt kockázatkezelés kiemelten fontossá vált. A hagyományos kockázatkezelési módszerek elavultak, nem megfelelő eredményt hoznak és így komoly kockázatokat jelentenek a szervezeteknek – állapítja meg a Deloitte friss tanulmánya.

2024. május 17. 13:10

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Utazási konferencia az Angyalok városában

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59