A BIM lehet a magyar építőiparban új korszakot nyitó varázsige

forrás: Prím Online, 2021. április 17. 18:35

A magyar építőiparban hiánypótló és a digitalizációt középpontba helyező képzést indított februárban a Budapesti Műszaki Egyetem Építőmérnöki Kara. A BIM (Building Information Modeling) szakmérnök továbbképzési szakon a nagy érdeklődés miatt már az első félévben az eredetileg tervezett létszám kétszeresével kezdődött meg az oktatás. A 37 hallgató többsége fiatal, a közelmúltban diplomázott szakember, kisebb részben már gyakorlatot szerzett BIM menedzser. Égető szükség lesz a tudásukra a magyar építőipar digitalizációjának felgyorsításában.

A szakmai háttérről a karon megalakult BIM oktatói közösség gondoskodik, a gyakorlati képzésbe bevonják a Műegyetem vállalati partnereit.  Régóta fennálló piaci igény alapján jött létre képzés a BME-n, nem volt eddig a hazai felsőoktatásban az elméletet és gyakorlatot is magába foglaló oktatás ebben a témakörben.  

 

Mi az a BIM?

A BIM angol betűszó, a Building Information Modeling, magyarul építmény-információs modellezés kezdőbetűiből áll össze. A kifejezés azt a világ építőiparában rohamosan terjedő eljárást, a résztvevők együttműködésén alapuló, digitális megoldásokra és valós idejű információcserére alapozott munkamódszert takarja, amely növeli a hatékonyságot, csökkenti a költségeket. A BIM használatával egy épület teljes életciklusa végig kísérhető, pontosan dokumentálható, a tervezési folyamattól kezdve az üzemeltetésen át a teljes felújításig vagy a lebontásig. 

 

Kihívások a hazai építőiparban

A koronavírus-járvány várható enyhülésével gyorsan magára találó és ismét növekedési pályára álló magyar építőiparban az iparági szakértők és a szakmai felmérések szerint a képzett munkaerő hiánya mellett a technológiai lemaradás akadályozhatja a fejlődést. Biztató jel, hogy Magyarországon ma már BIM alapon tervezik a nagy beruházásokat, a digitalizáció már elérte a tervezési és a logisztikai területet, a kivitelezésben azonban még kevésbé van jelen. Komoly feladatok vannak még az adatgyűjtésben és digitalizációban, de amint ennek is lesz eredménye, már képes lesz fejlődni és hatékonyságot növelni az építőipar.

A lehetséges megoldás

Az építőipari és épületüzemeltetési folyamatok (a kivitelezést is beleértve) digitalizációjában azok a széles körben elterjedt, könnyen kezelhető szoftverek, alkalmazások jelentik a kézenfekvő megoldást, amelyek a BIM valamennyi előnyét képesek kihasználni. 

 

„Ma már nem kell fotókat küldözgetni, telefonálgatni, e-maileket váltani akkor, ha a kivitelezési folyamatban esetleg változtatni kell a 3D-ben elkészített eredetei terveken egy építkezésen. A megfelelő alkalmazás használatával ezeket az információkat már magukban a tervekben is fel tudják tüntetni, meg tudják osztani egymással az adott projekt résztvevői, amivel időt és pénzt takarítanak meg” – mondja Simon Szilárd, a bécsi székhelyű, a világ 46 országában több mint 10 ezer ügyféllel és csaknem 100 ezer felhasználóval rendelkező PlanRadar magyarországi részlegének vezetője. Az alkalmazásoknak köszönhetően a felhasználók jelentősen csökkenthetik az adminisztrációra, valamint a hibák feltárására és elhárítására fordított időt, amivel növelik a hatékonyságot, javítják a minőséget. Az átállás nem megy varázsütésre, de a BIM nem is varázsige, hanem a hosszútávú megoldás a hazai építőipar gondjaira.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Compliance-szakemberi szerepben teszteli az AI-t a KPMG

A Joint Venture Szövetség (JVSZ) által rendezett Innovációra Magyar! konferencián számolt be a KPMG Magyarország munkatársa arról a kísérletükről, melynek keretében gépi tanulási modell fejlesztésével támogatták a vállalati anyagok feldolgozásának folyamatát. A vonatkozó szabályzatoknak való megfelelőség ellenőrzésére bevetett mesterséges intelligencia egyelőre nem helyettesíti a szakértői munkát, azonban jelentősen gyorsítja a folyamatot, 80% feletti hatékonyságú dokumentációs alapot hozva létre. Így a fennmaradó időben az emberi beavatkozás a nagy figyelmet igénylő, alaposabb elemzést tudja elvégezni.

2024. május 18. 13:59

A műholdas távközlés szerepe óriási mértékben nőtt

A legújabb űrtávközlési technológiák, a műholdas szolgáltatások és az űrkutatás álltak az idei Távközlés Világnapjához kapcsolódó konferencia fókuszában. A győri Széchenyi István Egyetem (SZE) eseményén kiosztották a Dr. Magyari Endre-díjakat is, amit idén Dr. Gschwindt András és Petres István hírközlési szakemberek vehettek át. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) az esemény kiemelt támogatója.

2024. május 18. 12:15

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Utazási konferencia az Angyalok városában

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59